O tym o czym ten blog może być (ale niekoniecznie musi)

Obserwując dzisiejsze językoznawstwo trudno oprzeć się wrażeniu, że gdzie jak nie w nim (i kiedy jak nie teraz) panuje prawdziwy postmodernizm. Zakres badań stale się poszerza; interdyscyplinarność to być może najtrafniejsze pojęcie jakie charakteryzuje naturę współczesnych badań językoznawczych. Wydawać się również może, że niekiedy, w poczuciu wyczerpania danego obszaru badań, językoznawca przechodzi, w ramach owej interdyscyplinarności, na inny (np. antropologia, filozofia, psychologia) i tam koncentruje i organizuje swoją pracę na nowo, jednak ciągle operuje pojęciami i narzędziami językoznawczymi. Innym przykładem na to 'rozszerzenie', a tym samym kolejną cechą charakterystyczną dla dzisiejszej lingwistyki może być fakt, iż coraz silniej zwraca ona uwagę na kwestie metodologiczne, sama wyznacza sobie ścieżki rozwoju, ustala wyzwania, określa ograniczenia, wskazuje słabe punkty. Językoznawca dziś powinien nie tylko myśleć o tym jak udoskonalić swój warsztat, czy w jakie narzędzia metodologiczne ma się wyposażyć. Rolą jego jest również wskazanie owych słabości jego metodologii badań.

Niektóre kierunki rozwoju lingwistyki znacznie odbiegają o tych które kojarzą nam się z bardziej 'klasycznymi', lub też 'tradycyjnymi' (Szkoła Praska > strukturalizm, czy 'gramatyka tradycyjna'), jednak zawsze mniej lub bardziej okrężną drogą można od nich dotrzeć do tychże przodków współczesnych trendów w lingwistyce (a więc np. w krytycznej analizie dyskursu, gramatyce funkcjonalnej itp.) O tym w pracy z językiem także należy zawsze pamiętać, aby w ramach tych bliższych nam nowoczesnych spojrzeń na język nie zagalopować się za daleko i pamiętać co istotą badań pozostaje, a pozostaje nią język.

Dlaczego o tym piszę? Gdyż sam chcę taką ścieżką podążać! Jako raczkujący językoznawca-pasjonat, chciałbym na łamach tego bloga dzielić się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami, zarówno w sferze analitycznej, jak i metodologicznej. Pomysły i artykuły zamieszczane tu zawsze będą moimi własnymi (wyjątki opatrzone będą odpowiednim komentarzem), publikowanymi w celu zaprezentowania prostszych, bądź bardziej złożonych problemów w badaniach nad językiem. Liczę zarówno na przydatność publikowanych tu materiałów dla czytelników, jak i na odpowiedzi i sugestie od nich samych w przypadku omawiania ciekawszych kwestii którymi się zajmuję, oraz rozwiązań, które staram się stosować. Zakres publikowanych materiałów obejmował będzie językoznawstwo ogólne, korpusowe, kognitywne, pragmatykę językową, oraz analizę dyskursu. Zapewne pojawią się też wpisy prezentujące wybrane zagadnienia z szeroko rozumianego językoznawstwa, mające na celu wyjaśnić je czytelnikom, oraz zachęcić zainteresowanych do własnych inicjatyw w tym kierunku.




Komentarze

Popularne posty